Współczynnik oddawania barw i jego wpływ na pracę w drukarniach, lakierniach czy handlu

17 lipca 2023

Definicja i ogólne znaczenie współczynnika oddawania barw (CRI)

Współczynnik oddawania barw, inaczej CRI, wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100. Określa on postrzeganie barwy oświetlanego przedmiotu. Jeżeli współczynnik jest na poziomie 100, oznacza to, że jego barwa jest zbliżona do światła słonecznego, które ma współczynnik oddawania barw na poziomie 100, dzięki czemu kolory są całkowicie odwzorowane. Przedmioty oświetlone niższym współczynnikiem mogą mieć zniekształcone postrzeganie prawdziwości barw przez ludzkie oko. Czym wyższy współczynnik CRI, tym barwy oddawane są lepiej, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej.Światło słoneczne ma współczynnik oddawania barw na poziomie 100 dzięki czemu, kolory są całkowicie odwzorowane.

 

Zastosowanie w różnych dziedzinach

Wysoki współczynnik CRI, minimum na poziomie 80, jest szczególnie ważny w przemyśle, kuchni, sklepach, drukarniach, lakierniach czy opiece zdrowotnej. Generalnie oświetlenie z wysokim współczynnikiem CRI powinno być stosowane we wszystkich miejscach, gdzie wierne odwzorowanie kolorów ma duże znaczenie dla jakości wykonywanej pracy. 

 

Dobór światła w handlu

Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie komfortu widzenia i poprawia kolorystykę, sprzyjając podjęciu decyzji o zakupie. Dobór światła do obiektu handlowego nie jest łatwym zadaniem, dlatego projektanci oświetlenia muszą brać pod uwagę wiele aspektów, jak branża, rodzaj produktów, preferencje klientów, otoczenie sklepu, a także jego wielkość.

Z reguły wszystkie duże powierzchnie handlowe wyposaża się w oświetlenie LED o temperaturze barwowej 4000 - 5000K neutralnie białe. Specjalne oświetlenie, jak na dział owoców i warzyw czy dział pieczywa, musi uwydatniać kontrast i nasycać barwy produktów, co w istotny sposób zachęca kupujących do zakupów.

 

Wpływ na produkty spożywcze

Podobnie rzecz ma się z działem pieczywa tu temperatura barwowa powinna być ciepła, co z kolei wydobywa naturalną świeżość produktów piekarniczych. W sklepie produkty muszą  wyglądać naturalnie dzięki czemu nie stracą na jakości. Niższy współczynnik niż 80 CRI zakłamywałby prawdziwość koloru, przez co produkty wydawałyby się być np. nieświeże i mniej atrakcyjne. Barwa oddawania światła wpływa na naszą percepcję, dlatego dla mięsa czerwonego najlepiej wybrać światło o barwie białej 2700K do 3000K, podkreślając świeżość produktów mięsnych.

 

Wymagania w drukarniach

Jednym z bardziej wymagających branż pod względem oświetlenia są drukarnie, gdzie muszą być spełnione odpowiednie wymagania. Współczynnik oddawania barw w drukarni powinien być przynajmniej na poziomie 90 CRI. Oświetlenie LED spełnia te parametry i jest istotnym wyborem, gwarantując wysoką energooszczędność i odpowiednie natężenie oświetlenia dla różnych pomieszczeń drukarni. Takie parametry i wymogi spełnia oświetlenie LED, które będzie w tym wypadku istotnym wyborem. Widoczność jest tu na bardzo wysokim poziomie co przekłada się na efektywniejsze wyniki pracy. Temperatura oprawy Led w tym wypadku to 4000 K, proponujemy tu białe światło, dzięki czemu poziom olśnienia daje komfortowe warunki pracy. Oczywiście bardzo ważnym aspektem jest tu wysoka energooszczędność oscylująca w granicach 60 %. Znaczną rolę odgrywa natężenie oświetlenia, które powinno być uzależnione od danego pomieszczenia drukarni. I tak np. w pomieszczeniach służących do docinania, pozłacania, wytłaczania czy produkcji matryc natężenie powinno wynosić 500 luxów. Dla porównania w pomieszczeniach służących do kontroli koloru, natężenie powinno być na poziomie 1500 luxów i posiadać współczynnik oddawania barw na poziomie nie mniej niż 90 CRI. Warto również wspomnieć, że w pomieszczeniach takich jak drukarnie występuje duże zakurzenie ważne jest więc zapewnienie hermetycznie szczelnych opraw.

 

Wymagania w lakierniach

Lakiernia jest jednym ze szczególnie wymagających miejsc pod względem oświetlenia. Muszą panować tu nie tylko sterylne warunki pracy, ale i również w grę wchodzi ogromna precyzja, by móc sprostać zadowoleniu klienta. Dlatego też to właśnie od prawidłowego rodzaju i rozmieszczenia w pomieszczeniu, zależy ostateczny efekt prac lakierniczych. Pomieszczenia lakiernicze są wyjątkowo sterylne, ponieważ każdy pył czy piasek, a nawet kurz mógłby pozostawić po sobie ślad na karoserii. Podczas lakierowania mogą wydobywać się z farb, rozpuszczalników czy innych substancji łatwopalne opary, które nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu np. z instalacją elektryczną.Dlatego tu również musimy brać pod uwagę montaż opraw hermetycznych, co jest niezwykle ważne dla zachowania i spełnienia norm bezpieczeństwa. Na precyzję doboru koloru jak i nałożenia lakieru na powierzchnię ma barwa światła.Pomimo, iż barwa ciepła sprzyja odpoczynkowi oczu to jednak doprowadza do sporych przekłamań kolorystycznych. Współczynnik oddawania barw musi mieć w warunkach lakierniczych przynajmniej 85 CRI, aby zagwarantować pracownikom warunki do prac lakierniczych. Najlepszym wyborem będą tutaj oprawy hermetyczne LED, które mają temperaturę barwowa na poziomie 4200K czyli zbliżoną do naturalnej.

 

Psychologiczne i fizyczne wpływy oświetlenia

Należy również nadmienić, że w pomieszczeniach gdzie współczynnik będzie niższy niż 80 CRI, bardzo prawdopodobne jest gorsze samopoczucie, a gałki oczne będą się szybciej męczyć przez to iż światło nie jest neutralne i źle wpływa na psychikę.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Usługi oświetleniowe

Usługi fotowoltaika

Audyt energetyczny

Białe certyfikaty

Serwis oświetlenia

Utylizacja elektrośmieci

Copyright © 2023 trimad.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone

TRIMAD.PL Sp. z o.o

ul. Sulejowska 40A

97-300 Piotrków Tryb.

 

tel. +48 663 898 112

 

NIP:      5272617740

KRS:   0000343524

REGON:  142129548

BDO:    000536264

 

FIRMA TRIMAD

 

O nas

Kariera

Współpraca

 

 

BEZPŁATNY AUDYT