Na te i wiele innych pytań odpowiemy w niedalekiej przyszłości w krótkich, ale zwięzłych historiach. Dzisiaj przyjrzymy się kilku podstawowym faktom na temat promieniowania UV i UV-C. I nie będzie to nudne! Na przykład, czy wiesz, że pszczoły znacznie lepiej radzą sobie z promieniowaniem UV niż ludzie?
Naturalnym źródłem promieniowania UV jest słońce. Emituje to światło, które jest niezbędne dla prawie całego życia na ziemi. Ale ludzkie oko może dostrzec tylko ułamek światła słonecznego. Promienie UV należą do tej części światła słonecznego, której ludzie nie mogą zobaczyć. Te promienie krótkofalowe mają długość fali od 400 nm do 10 nm. W klasie promieni UV dokonuje się dalszego rozróżnienia: promienie UV-A, UV-B i UV-C. W zasadzie wszystkie trzy rodzaje światła UV są szkodliwe dla żywych organizmów. Na przykład promienie UV-B są odpowiedzialne za powstawanie oparzeń słonecznych i związane z nimi uszkodzenia DNA.
Promienie UV-C są najbardziej agresywne w tym rodzaju. Ale są całkowicie pochłaniane przez ziemską atmosferę. W ten sposób nie docierają do ziemi w swojej naturalnej postaci. Kiedy promienie UV-C uderzają w żywe komórki, zmieniają ich DNA. Ma to poważne konsekwencje dla najmniejszych żywych organizmów, które składają się tylko z jednej lub kilku komórek. Jeśli zostaną napromieniowane światłem UV-C, nie mogą się już rozmnażać ani bezpośrednio umierać. Dla człowieka promieniowanie UV-C stanowi znacznie mniejsze zagrożenie niż dla mikroorganizmów. W nauce czasami dyskutuje się nawet o krótkotrwałym, ale bezpośrednim napromieniowaniu oparzeń zakażonych bakteriami w celu zabicia bakterii i związanego z tym szybszego gojenia się ran (Dai et al. 2011).
Ogólnie jednak obowiązuje podstawowa zasada: promieniowanie UV-C jest niebezpieczne, może powodować podrażnienia skóry i uszkodzenia w szczególności ludzkich oczu. Należy unikać wszelkich kontaktów!
Dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na promieniowanie UV-C w lampach LED. Aby nie stwarzać dodatkowego ryzyka – promieniowania UV-C – produkty oświetlenia powinny mieć szczelną komorę lampy wykonaną z metalu, wówczas żadne promieniowanie UV-C nie ucieka.
I dlaczego pszczoły przewyższają ludzi w radzeniu sobie z promieniowaniem UV? Pszczoły i tak są prawdziwymi superbohaterami! Ich znaczenie dla nienaruszonych ekosystemów jest ogromne. Czy wiesz, że 20 maja jest oficjalnym Światowym Dniem Pszczół?
Pszczoły nadal postrzegają kolory zupełnie inaczej niż ludzie. Na przykład nie widzą koloru czerwonego. Czerwony wygląda dla tych zwierząt jak kolor czarny dla ludzi. Ale pszczoły są w stanie zobaczyć części widma promieniowania ultrafioletowego do około 350 nm. To znaczy ta część, która jest niewidoczna dla ludzi. Ekscytujące, prawda?
(c) TRIMAD.PL Sp. z o.o. 2022