Korzyści płynące z systemu sterowania "DALI" na obiektach przemysłowych

09 sierpnia 2023

Zautomatyzowane oświetlenie z inteligentnym sterowaniem powoli staje się standardem w obiektach związanych z różnymi procesami przemysłowymi, ale i nie tylko. Coraz częściej system sterowania spełnia swoje funkcje w obiektach użytku codziennego. Wykorzystywany w tym celu protokół komunikacyjny DALI zapewnia wzrost komfortu pracowników oraz oszczędność energii elektrycznej, której ceny stale rosną, co wiąże się z wielkimi korzyściami dla przedsiębiorców.

 

Co to jest sterowanie oświetleniem DALI?

 

DALI to skrót od Digital Addressable Lighting Interface. Jest to system interfejsu oświetleniowego, który umożliwia dokładniejsze i bardziej elastyczne sterowanie oświetleniem za pomocą sygnałów cyfrowych. System ten umożliwia komunikację ze sterownikami i statecznikami LED metodą dwukierunkową i na odwrót za pośrednictwem kontrolera DALI (najczęściej systemu komputerowego z oprogramowaniem lub kontrolera ściemniania).

DALI to także międzynarodowy standard komunikacji oświetleniowej. Oznacza to, że wszystkie elementy systemu oświetleniowego z logo DALI mogą ze sobą współpracować, nawet jeśli pochodzą od różnych producentów. Niezależnie od producenta protokół jest zdefiniowany w normie IEC 62386. Ten standard został stworzony w celu zapewnienia kompatybilności pomiędzy systemami oświetleniowymi w branży. Jego budowa, cechy i funkcjonalności sprawiają, że jest rozwiązaniem uniwersalnym i wysoce elastycznym, o znacznych możliwościach rozbudowy.

 

Gdzie zazwyczaj wdrażany jest system sterowania oświetleniem DALI?

 

DALI jest jednocześnie wszechstronny i niedrogi. To rodzaj systemu oświetleniowego, który umożliwia precyzyjne sterowanie z centralnego punktu, dlatego jest bardziej rozpowszechniony w dużych środowiskach komercyjnych.

System DALI można zmodernizować, doposażyć w istniejące konstrukcje, ale najlepsze efekty uzyskuje się po zintegrowaniu nowego okablowania z budynkiem. Dzięki zupełnie nowemu okablowaniu dla systemu DALI, można uzyskać większy zwrot kosztów. W przypadku zastosowania do istniejących systemów nie ma możliwości zainstalowania znacznie prostszego i wydajniejszego systemu okablowania DALI, ponieważ obwody sterujące są już na miejscu.

Jakie korzyści daje zastosowanie systemów DALI w przemyśle?

Znakomicie przygotowana funkcjonalność obsługi poprzez interfejs mobilny umożliwia podgląd każdego urządzenia w całym systemie.  Pełna kontrola systemu obejmuje nie tylko powiadomienia o działaniu, ale również informacje o usterkach zawierające kody serwisowe.Oświetlenie LED-owe z DALI może być zarządzane poprzez zwykłe przyciski, piloty radiowe, bezprzewodowe panele, a nawet sterowanie gestem. System inteligentnego sterowania DALI daje nam:

 

  • Komfort

Dobrze zaprojektowany i zaprogramowany system DALI cechuje bezobsługowa i automatyczna praca oświetlenia. Dzięki czujnikom światła i ruchu, oświetlenie DALI łagodnie dostosowuje się do otoczenia, dając użytkownikom ogromny komfort.

  • Oszczędności

Zastosowanie sterowania oświetleniem z czujnikami światła i ruchu, obniża znacząco koszty zużycia energii generowane przez oświetlenie DALI. Automatyczne dostosowywanie się oświetlenia na hali do ilości światła dziennego, optymalizuje pracę oświetlenia przynosząc wymierne korzyści zauważalne każdego miesiąca.

 

  • Elastyczność systemu

Dzięki adresacji i kontroli nad każdym elementem systemu DALI, zmiana ustawień oświetlenia nie stanowi problemu. Zmiana stref świetlnych, zmiana ustawień paneli przycisków, czujników światła, czy czujników ruchu jest możliwa w każdej chwili bez ingerencji w instalację oświetlenia. Funkcję “przyciemnienia” oprawy LED, można zmienić bez ponownego okablowania obwodu. W każdym z pomieszczeń możemy zaprogramować inny rodzaj oświetlenia. Rekonfiguracja i instalacja systemu jest prosta i przejrzysta w obsłudze.

 

  • Żywotność oświetlenia

Zastosowanie czujników w systemie DALI w dużym stopniu przyczynia się do wydłużenia czasu zużycia źródeł światła. W halach przemysłowych w których temperatury bywają wysokie, redukcja mocy oświetlenia za pomocą systemu  DALI znacząco spowalnia zużycie chipów LED-ów.

 

  • Możliwości

Systemy DALI umożliwiają kontrolowanie, optymalizowanie i analizowanie pracy oświetlenia hal przemysłowych. Dzięki cyfrowej komunikacji możliwe jest zastosowanie intuicyjnego interfejsu, który ułatwia użytkownikom korzystanie ze wszystkich możliwości systemów DALI. W tym samym systemie można ustawić więcej niż jedno ustawienie oświetlenia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużych budynków komercyjnych np. hal przemysłowych czy budynku, w którym mieszczą się dwie firmy i każda z nich ma inne preferencje użytkowania dotyczące oświetlenia. 

 

  • Funkcjonalność

Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania oświetleniem DALI można łatwo monitorować i osiągać szybki dostęp do światła za pomocą telefonu czy komputera.

DALI to kompletne rozwiązanie dla zaspokojenia wszystkich potrzeb w zakresie automatyki oświetleniowej. Wykorzystanie standardu jakim jest DALI i zbieżnego podejścia do systemu oświetleniowego zapewnia użytkownikom elastyczność, korzystania z tego samego systemu do zarządzania budynkami  i systemami automatyki takimi jak HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) , elektryczność, źródła zasilania rezerwowego czy ochrona przeciwpożarowa.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

Usługi oświetleniowe

Usługi fotowoltaika

Audyt energetyczny

Białe certyfikaty

Serwis oświetlenia

Utylizacja elektrośmieci

Copyright © 2023 trimad.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone

TRIMAD.PL Sp. z o.o

ul. Sulejowska 40A

97-300 Piotrków Tryb.

 

tel. +48 663 898 112

 

NIP:      5272617740

KRS:   0000343524

REGON:  142129548

BDO:    000536264

 

FIRMA TRIMAD

 

O nas

Kariera

Współpraca

 

 

BEZPŁATNY AUDYT