►  Bezpłatna wycena

barwa światła
20 lipca 2022

Barwa Światła Bez Tajemnic

Jakie są różnice w barwie światła i oświetlenia?

 

Lampy LED mogą dawać różne barwy światła. Powszechnie barwa światła podzielona jest na barwę ciepłą, barwę zimną oraz barwę neutralną.

 

Podział taki ma swoje źródło we wskaźniku temperatury barwowej. Temperatura ta jest mierzona w Kelwinach. Obecnie na opakowaniach lamp LED zazwyczaj możemy odnaleźć informacje o tym jaka jest barwa światła. Przy braku takiej informacji odnaleźć można informację o temperaturze światła podaną w Kelwinach. Ta informacja już dostarczy nam wystarczających danych do kategoryzowania barwy światła na jeden z w.w. wymienionych. I tak na podstawie temperatury światła wyróżniamy 3 typy barwy:

  • barwę ciepłą to temperatura światła od 2700 do 3300 Kelwinów

  • barwę neutralną to temperatura światła około 4000K

  • barwę zimną to temperatura światła powyżej 4000K

 

Warto zapamiętać, że im mniejsza wartość barwy, tym światło będzie cieplejsze. Najbardziej nastrojowe, najcieplejsze barwy światła są wyrażone w wartościach pomiędzy 2700 a 3300K. Światło scharakteryzowane jako 4000K może być odebrane jako światło naturalne, które jest przyjazne, jednak na tyle jasne, że pełni też funkcję praktyczną. Barwa światła powyżej 4000K to światło przechodzące w jasny, czasem niebieskawy odcień. Takie światło nazwiemy światłem zimnym.

Dobór barwy światła do różnych pomieszczeń to często trudny temat w firmie. Przy takim wyborze należy się kierować z jednej strony funkcjonalnością danego pomieszczenia jak i informacją o częstotliwości przebywania w danym pomieszczeniu.

 

Jaka barwa światła do łazienki, kuchni pracowniczej?

 

Pomieszczenia funkcjonalne, jak kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których niezbędne jest bardzo dobre, jasne i dynamiczne oświetlenie w postaci LED-ów o chłodnej barwie światła. W pomieszczeniach tych w pierwszej kolejności powinniśmy patrzeć na funkcjonalność. Dodatkowe akcenty w postaci punktowego oświetlenia ciepłego, jak kinkiety, lampy widzące, ocieplą atmosferę i na pewno dodadzą szyku i nowoczesnego wyglądu tym pomieszczeniom

 

Jaka barwa światła do pozostałych pomieszczeń i stanowisk pracy?

 

W zakresie stanowisk pracy obowiązują Normy oświetlenia dla poszczególnych typów wykonywanych aktywności. Warto się z nimi zapoznać. Dla Specjalistów BHP zapewnienie odpowiedniego poziomu natężenia oświetlenia to jedne z fundamentalnych wymagań dotyczącym warunków środowiska pracy. Natężenie oświetlenia w środowisku pracy (i nie tylko) określane jest jako wartość średnia oświetlenia na wycinku uprzednio zdefiniowanej płaszczyzny pracy (roboczej). Wartość średniego natężenia oświetlenia musi być dopasowana do charakteru pracy i warunków przestrzennych.

Płaszczyzną roboczą określa się rzeczywistą lub umowną płaszczyznę, na poziomie której wykonywana jest praca. Zwykle płaszczyzną tą określa się przestrzeń na wysokości 0,85 m od poziomu podłogi. W przypadku prac naziemnych i terenów otwartych płaszczyzna robocza określana jest na poziomie podłogi/gruntu.

 

Zapewnienie właściwego oświetlenia miejsca pracy uzależnione jest od spełnienia wielu warunków wynikających z psychofizjologii, estetyki i ekonomii. Na jakość widzenia bezpośrednio wpływają warunki panujące w jej środkowym polu widzenia, natomiast pośrednio warunki w pozostałych częściach pola widzenia i w tych częściach otoczenia, które przy poruszaniu mogą znaleźć się w obrębie jej obwodu. Zapewnienie dobrych warunków widzenia determinowane jest spełnieniem wymagań dotyczących luminancji, kontrastu oraz rozmiaru kątowego najmniejszego szczegółu, który ma być zauważony. Najkorzystniejszym dla wzroku jest światło naturalne, o barwie zbliżonej do koloru jasnożółtego. Zapewnienie sprawności widzenia wymaga właściwego zaprojektowania oświetlenia miejsca pracy oraz zapewnienia spełnienia potrzeb w zakresie określonym w normie PN-EN 12464-1. Np. przy dostatecznym równomiernym rozkładzie luminancji w polu widzenia, oraz przy danym rozmiarze szczegółu, kontraście jego z tłem i czasie na którym ten szczegół się ukazuje, wówczas wzrost luminancji powoduje poprawę jakości widzenia.

 

Oświetlenie klasyfikowane jest do kategorii fizycznych czynników środowiska pracy. Wypełnienie wymagań oświetleniowych na stanowisku pracy decyduje o sprawności wykonywania pracy, pozwalając zapewnić:

−wygodę widzenia, zapewniającą dobre samopoczucie zatrudnionych osób,

−wydolność wzrokową, odpowiednią do specyfiki wykonywanych zadań wzrokowych,

−bezpieczeństwo wykonywania pracy.

W celu odpowiedniego dobrania barwy światła do tych typów pomieszczeń warto skorzystać z pomocy specjalistów. Audyt Oświetlenia, który nasza firma oferuje, z pewnością ułatwi odpowiedni dobór barw światła bazując na wieloletnim doświadczeniu i sprawdzonych efektach.

 

Czy warto inwestować w technologię LED w oświetleniu firmowym?

 

Przede wszystkim odpowiednio dobrane oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. Doświetlone stanowiska pracy, ciągi komunikacyjne w firmie mają ogromne znaczenie. Wypełnienie wymagań oświetleniowych na stanowisku pracy decyduje o sprawności wykonywania pracy, pozwalając zapewnić:

−wygodę widzenia, zapewniającą dobre samopoczucie zatrudnionych osób,

−wydolność wzrokową, odpowiednią do specyfiki wykonywanych zadań wzrokowych,

−bezpieczeństwo wykonywania pracy.

 

Wymiana przestarzałego oświetlenia na nowoczesne i energooszczędne LED będzie miało również korzyści w zmniejszonych rachunkach za prąd, co opiszemy dokładniej w innym materiale. Tutaj warto jednak wspomnieć, że oszczędności po Modernizacji Oświetlenia na LED mogą wynosić od 30% do nawet 80% rachunków za energię elektryczną w firmie. Często inwestycje w nowe oświetlenie LED zwraca się już w ciągu pierwszego roku użytkowania.

 

Podczas Audyt Oświetlenia, który nasza firma oferuje, pomagamy wyliczyć szacunkowe oszczędności na rachunkach za energię elektrycznych po modernizacji oświetlenia na LED, jak również pomagamy w każdym kroku takiej inwestycji. Zapraszamy do kontaktu.

 

(c) TRIMAD.PL Sp. z o.o. 2022  

Strefa pracowników
Video YouTube
Facebook